Šeima yra daugelio iš mūsų svajonė. Turėti antrą pusę, vaikų ir nuosavą būstą – daugelio mūsų gyvenimo pagrindas. Bet kaip visada – viskas galėtų būti geriau. Situacija, kai vienas ar abu tėvai dirba darbą nuo 8 iki 17 val. tikrai nėra pati optimaliausia. Jei uždirbama pakankamai, o pareigos – geros, tuomet gyvenimas yra puikus ir į alternatyvas galima ir nesižvalgyti. Bet ką daryti, jei uždarbis nėra didelis, o darbo vieta – nėra tokia stabili? Atsakymas paprastas – šeimos verslo kūrimas.
Įkūrus ar nusipirkus šeimos verslą – galima gyventi daug laisviau. Tai nereiškia, kad reikės mažiau dirbti. Bet dažniausiai uždarbis būna didesnis, o ir laisvės šeima turi daug daugiau. Galima koreguoti darbo valandas, realizuoti save, paskirstyti pelną savo nuožiūra. Galiausiai, darbas versle kartu su savo artimiausiais žmonėmis – didelis privalumas.
Bet pradėti verslą šeimai – nėra pati lengviausia užduotis. Pažiūrėkime į ką reikia atkreipti dėmesį nusprendus pradėti šeimos verslą.
Verslo kūrimas ar pirkimas?
Prieš priimant bet kokį sprendimą reikėtų nuspręsti – ar norite verslą kurti nuo nulio ar geriau įsigyti jau išvystytą verslą ar bent jau paruoštą įmonę darbo pradžiai? Nusipirkti verslą tikrai nėra sunku, nes verslo pardavimų portalų – užtektinai daug.
Pradėti verslą gali būti sunku, todėl jei turite atliekamų santaupų investicijoms – galima pagalvoti apie jau paruošto verslo pirkimą. O jei nenorite investuoti į parduodamo verslo pirkimą, galite tiesiog įsigyti įmonę ar bendrovę. Tai padės sutaupyti laiko, jei nežinoti kaip įsteigti įmonę ar kitą juridinį asmenš.
Verslo idėja
Perkant verslą ar kuriant viską nuo pradžių, būtina turėti idėją. Geriausia, kad tai būtų kažkas, kuo jūs kartu su savo partneriu ar partnere mėgaujatės. Tikrai nerekomenduojama iškeisti samdomo darbo į verslą, kurio kūrimas ir plėtra neteikia malonumo nei vienai pusei.
Verslo registracija
Turint idėją, pagalvokite, kokia forma geriausia ją realizuoti. Individuali įmonė yra tipinis pasirinkimas šeimai, kai verslas yra nedidelis, o jį registruoti sutinkama vieno iš šeimos narių vardu. Kitais atvejais, pagalvokite apie mažąją bendriją – tai taip pat mokestine prasme patogus variantas. O ir įsteigti tokį juridinį asmenį nėra sudėtinga.
Investicijos į verslą
Svarbiausias dalykas – investicijos į verslą. Negalvokite, kad užteks investuoti tik savo pinigus. Jei jau kalbame apie šeimos verslą, tai jį reikėtų suvokti kaip visos šeimos veiklą, kaip kažką, ką reikės kurti visiems kartu. Todėl investuoti reikės ne tik pinigus. Investuoti reikės ir savo laiką. Ir daug laiko. Ypač verslo kūrimosi ir pradinės plėtros stadijoje.
Todėl nepulkite investuoti santaupų, jei nežinote, ar esate šimtu procentų pasirengę investuoti ir savo laiką. Tai yra labai atsakingas sprendimas, todėl apie šeimos verslo – ir apie bet kokio kito verslo – kūrimą nereikėtų galvoti lengvabūdiškai. Tik viską gerai pasvėrus ir įvertinus – savo galimybes, turimus pinigus, pasiryžimą, verslo perspektyvas – pradėkite imtis veiksmų ir atlikite konkrečius žingsnius.
Taip pat apsvarstykite, kaip geriausia investuoti į verslą: naudoti savo santaupas, o gal imti paskolą ar kreditą? Jei investuoti norite skolintus pinigus, tai galbūt nusipirkti parduodamą verslą ar įmonę, nes naujai įsteigtoms įmonės bankai nėra linkę skolinti.
Kad ir kokį sprendimą priimsite – sėkmės šeimos verslo kūrime ir jo plėtroje!