Atrodo, kad pirmieji kūdikio mėnesiai susideda iš maitinimo, vystyklų keitimo ir miego (arba jo trūkumo). Bet pasirodo, kad žaidimas yra vienas svarbiausių kūdikio kognityvinių, fizinių, emocinių ir socialinių funkcijų vystymosi pagalbininkų. Žaisdami kūdikiai sužino apie save ir juos supantį pasaulį.
Kokią dovaną išrinkti?
Jeigu esate pakviesti aplankyti naujagimio ir norite išrinkti žaislą dovanų kūdikiui, bet nežinote ką, geriausia tiesiai kreiptis į tėvelius ir pirmiausia sužinoti, kiek ir kokių žaislų vaikas jau turi.
Kūdikiams patinka muzikiniai žaislai, tačiau neverta persistengti su gausa ir apkrauti mažylį grojančiais ir šviečiančiais žaislais, nes jų keliamas triukšmas gali turėti pasekmių vaiko klausai.
Vos kelių mėnesių vaikai mėgsta sugriebti daiktus. Įdomiausi jiems gali pasirodyti paprasčiausi namų apyvokos daiktai, pavyzdžiui, šaukštas. Lengvai į rankas paimamas barškutis pradžiugins mažylį. Iš medienos, gumos ar silikono pagaminti žaislai bus ne tik smagūs čiupinėti, bet ir saugūs įsidėti į burną – kaip tik tą kūdikiai ir mėgsta. Iš jau minėtų medžiagų gaminami specialūs dygstančių dantukų masažuokliai.
Jau pradėjusiam šliaužioti ar ropoti kūdikiui tinkami riedantys žaislai, paskui kuriuos mažasis norės sekti. Smalsūs vaikai čiupinėja įvairias detales, sukinėja ratukus. Riedantys žaislai taip pat lavins vaiko vaizduotę.
Ryškesnių spalvų žaislas labiau patrauks vaiko dėmesį, bet pirmiau pasidomėkite, ar mažojo aplinkoje ir taip nėra pakankamai ryškių spalvų. Per daug ryškių spalvų blaškys vaiko dėmesį, todėl geriau rinktis ramios arba natūralios (pvz., medžio) spalvos žaislą.
Kūdikiui galite padovanoti šildantį žaislą. Jis malšins pilvo dieglių skausmą ir padės užmigti. Taip pat yra šildančių apklotų migdymui.
Kūdikiams iki 8 mėnesių svarbūs pojūčiai: lietimas, čiupinėjimas, ragavimas. Vyresniems įdomesnis veiksmas: mėtymas, dėliojimas, kaišiojimas, spaudimas. Verta supažindinti kūdikius su kontrastingas pojūčiais. Leisti jiems pajusti skirtumą tarp šilta ir šalta, duria – neduria, kieta- minkšta, ir pan.
Kaip žinoti, ar edukacinis žaislas vaikui naudingas?
Dažnai edukaciniais žaislais vadinami visi grojantys ir mirkčiojantys žaislai, nes atlieka daug funkcijų. Toks žaislas, kuris pradeda pats groti, o vaikui belieka stebėti pasirodymą, neturi jokios edukacinės naudos. Jei žaislo funkcijos neaiškios, ir vaikas nežinos, kuris mygtukas priverčia groti muziką ar įsijungti šviesoms, lavinimasis nevyks.
Vaikas turi suprasti, kad tai jis priverčia žaislą veikti. Geriausi edukaciniai žaislai tie, kuriems vaikas turi pasitelkti kūną ir/ar mąstymą. Pats žaislas nėra edukatorius – jis padeda vaikui ugdytis.
Dovaną kūdikiui lengviau išrinkti tada, kai padeda tėvai. Jie geriausiai žinos savo mažylio pomėgius, ir koks žaislas jam tiktų labiausiai.