Etiketas prie stalo

Daugeliui iš mūsų yra tekę susidurti su situacija, kai vakarieniaudami su kitais žmonėmis – šeimos nariais, draugais ar net nepažįstamaisiais – jautėmės nejaukiai ir ne savo vietoje. Taip gali būti dėl to, kad trūksta žinių apie tinkamą etiketą valgant. Žinant, kaip tinkamai valgyti ir elgtis prie vakarienės stalo, gali būti labai svarbu, kad visi dalyviai jaustųsi maloniai. Šiame straipsnyje pateikiamas išsamus etiketo prie vakarienės stalo vadovas, kad daugiau niekada nesijaustumėte nepatogiai ar ne vietoje!

Kas yra tinkamas etiketas?

Etiketas paprastai apibrėžiamas kaip geros manieros ir mandagus elgesys. Jis gali būti labai įvairus – nuo pagarbos kitiems rodymo būnant mandagiam ir dėmesingam iki mandagumo demonstravimo vartojant tinkamą kalbą ir kūno kalbą. Paprastai tikimės, kad žmonės demonstruos tinkamą etiketą bet kurioje viešoje aplinkoje, įskaitant restoranus, socialinius susitikimus, susitikimus ir pan. Tačiau tai, kas laikoma tinkamu etiketu, gali skirtis įvairiose kultūrose ir kontekstuose.

Vakarieniaujant restorane su kitais žmonėmis – šeima, draugais ar pažįstamais – reikia laikytis tam tikrų taisyklių, kad būtume laikomi mandagiais ir pagarbiais. Šios taisyklės dažnai vadinamos „stalo manieromis” arba „valgymo etiketu”. Apskritai šios taisyklės apima, be kita ko, šiuos dalykus: laiku atvykti valgyti; tinkamai serviruoti stalą; valgyti metodiškai; sėdėti tiesiai; nekalbėti su maistu burnoje; taisyklingai naudotis įrankiais; prieš imant maistą iš svetimos lėkštės, paprašyti leidimo; nesiekti kitų lėkštės, kai patiekiate maistą; padėkoti tiems, kurie jums patiekia maistą; valgio metu per daug nekalbėti; negerti gėrimų ar maisto; baigus valgyti, susitvarkyti po savęs.

Stalo serviravimo pagrindai

Pirmasis žingsnis siekiant tinkamo etiketo – suprasti, kaip tinkamai serviruoti stalą valgio svečiams. Tinkamai padengtas stalas turėtų prasidėti nuo padėkliukų arba medžiaginių servetėlių ant kiekvienos sėdynės (tvarkingai sulankstytų). Tada ant šių servetėlių reikėtų sudėti įrankius, pradedant nuo išorės ir einant į vidų (šakutės vienoje pusėje, o peiliai kitoje). Jei prie valgio bus patiekiama sriuba, virš abiejų įrankių rinkinių turėtų būti sriubos šaukštas. Galiausiai virš jų turėtų būti stiklinės – tradiciškai vandens stiklinės turėtų būti tiesiai virš peilių ašmenų, taip pat nedideli indeliai sviestui, aliejiniam aliejui ir t. t., priklausomai nuo to, kokie patiekalai bus patiekiami.

Valgykite metodiškai ir teisingai naudokite įrankius

Kai visi susėda ir servetėlės išskleidžiamos ant kelių (arba paliekamos sulankstytos lėkštėse), visi svečiai turėtų palaukti, kol visi bus aptarnauti, ir tik tada pradėti valgyti. Taip parodoma pagarba visiems susirinkusiems ir suteikiama laiko gauti tai, ko jiems reikia, ir tik tada jie gali nedelsdami kibti į maistą. Kaip minėta anksčiau, indai turėtų būti naudojami tik pradedant nuo išorės ir einant į vidų, atsižvelgiant į tai, kuris patiekalas yra patiekiamas, tačiau tik tuo atveju, jei jie taip išdėstyti! Jei įrankiai lėkštėje išdėlioti atsitiktine tvarka (taip paprastai būna užsisakant patiekalus pagal meniu), svečiai, sužinoję, kokio patiekalo jie nori, gali pradėti naudoti bet kokius įrankius (t. y. sriuboms reikėtų šaukštų, o salotoms – šakutės).

Tačiau, kai reikia valgyti maistą, laikantis tinkamos technikos, alkūnes reikia laikyti atokiau nuo stalo ir švelniai stumti maistą ant šakutės ar šaukšto, o ne semti jį tiesiai iš lėkštės ant minėto (-ų) indo (-ų). Be to, triukšmingesnio maisto, pavyzdžiui, sriubos ar traškių daržovių, nereikėtų šluostyti, o visus produktus valgyti metodiškai, neskubant greitai, ir nepamiršti tokių „smulkmenų” kaip kramtymas užčiaupus burną!

Susilaikymas nuo kišimosi į kitų lėkštes ir prašymas leidimo prieš imant maistą

Jei norėdami pasidėti daugiau maisto, tiesiate ranką į kito lėkštę, tai laikoma nemandagumu, nes tai reiškia, kad nepaisote kitų prie stalo esančių žmonių, kurie taip pat gali norėti gauti tą patiekalą, todėl visada paduokite patiekalus pagal laikrodžio rodyklę! Taip pat, jei kas nors kitas užsisakė ką nors, ko norėtumėte (bet neplanavote užsisakyti patys), prieš imdami bet kokią porciją visada paprašykite jo leidimo – taip parodysite mandagumą, nes atsižvelgsite į kitų norus ir pageidavimus, o ne manysite, kad galite laisvai ir be jokių pasekmių imti iš jo lėkštės, ką tik norite!

Galiausiai stenkitės per valgį pernelyg daug nekalbėti, kad pokalbiai išliktų kryptingi, o ne nukryptų į nesusijusias temas, dėl kurių svečiai gali pasijusti nejaukiai, jei jų nuomonės minėtomis temomis skiriasi, ir nepamirškite padėkoti visiems, kurie jums patiekia maistą (tiek padavėjams restoranuose, tiek šeimininkams per socialinius susitikimus). Svarbiausia, nepamirškite baigę valgyti po savęs susitvarkyti – tai mandagus gestas, rodantis pagarbą erdvei ir aplinkiniams žmonėms.

Atsižvelgdami į šiuos paprastus veiksmus ir patarimus, tinkamo etiketo prie stalo demonstravimas greitai taps antrąja prigimtimi! Juk valgant su kitais svarbu būti mandagiam, kad visi galėtų mėgautis maistu ir nesijaustų nepatogiai ar nejaukiai dėl bet kokio faux pas. Svarbiausia yra tiesiog stengtis rodyti dėmesį kitiems ir nepriimti mandagumo kaip savaime suprantamo dalyko.